7 مورد شگفت انگیز از خواص چای ماچا برای سلامتی

7-فایده-ماچا-موجب-بهبود-سلامتی-می-شود فواید چای ماچا

اخیراً بر محبوبیت ماچا به شدت افزوده شده است . می توان آن را بصورت لاته، چای و حتی بصورت دسر در بسیاری نقاط از فروشگاههای محصولات ارگانیک و گیاه خواری گرفته تا کافی شاپ ها پیدا کرد. اما ماچا چیست و خواص چای سبز ماچا کدام است؟ماچا هم مانند چای سبز از گیاهی با نام علمی Camellia sinensis بدست می آید. با این وجود، به شیوه دیگری پرورش می یابد و خواص تغذیه ای مخصوص به خودش را دارد.کشاورزان روی گیاه ماچا را 20 تا 30 روز قبل از برداشت می پوشانند تا آن را از نور مستقیم خورشید دور نگه دارند. این عمل موجب افزایش میزان کلروفیل موجود در برگهای گیاه شده، میزان آمینو اسیدهای آن را افزایش می دهد و برگ های گیاه را به رنگ سبزه تیره تری بدل می کند.زمانی که برگهای گیاه چیده شد، ساقه و شاخه های آنها جدا گشته و برگهای گیاه توسط آسیابهای سنگی سرامیکی به پودر میکرونیزه ماچا تبدیل می شوند.ماچا حاوی کلیه مواد مغذیست که در تمام برگ گیاه وجود دارد و موجب می شود نسبت به چای سبز معمولی دارای کافئین و آنتی اکسیدان بسیار بیشتری باشد. مطالعات صورت گرفته درباره خواص پودر چای سبز ماچا و مواد مغذی موجود در آن نشان می دهند که فواید بسیاری از مصرف روزانه ماچا حاصل می شود، از کمک به حفظ و نگهداری از کبد، بهبود سلامت قلب گرفته تا کمک به کاهش وزن.در اینجا 7 مزیت عمده چای ماچا براساس مطالعات و تحقیقات علمی صورت گرفته به اختصار توضیح داده می شوند:

1- سرشار از آنتی اکسیدان

ماچا سرشار از کاتچین، گونه ای از ترکیبات گیاهی که مانند آنتی اکسیدان طبیعی عمل می کنند، می باشد.آنتی اکسیدان ها رایکالهای آزاد مضر که موجب آسیب رسیدن به سلولها و ابتلا به بیماری های حاد می شوند را کاهش می دهند.زمانی که پودر ماچا برای تهیه چای به آب داغ اضافه می شود، چای حاصله حاوی تمامی مواد مغذی موجود در کل برگ گیاه است. این چای مقادیر بسیار بیشتری کاتچین و آنتی اکسیدان نسبت به چای سبز معمولی دم کرده دارد.در حقیقت، در یک تخمین صورت گرفته، تعداد کاتچین های مشخصی در ماچا 137 برابر تعداد موجود در انواع دیگر چای سبز است. در تحقیق دیگری که در آن به موشها مکمل ماچا داده شد کاهش آسیب حاصل از عملکرد رادیکالهای آزاد و بهبود عملکرد آنتی اکسیدان ها مشاهده شد.با وارد کردن ماچا به رژیم غذاییتان می توانید آنتی اکسیدان بیشتری دریافت کنید و از خواص چای سبز ماچا بهره مند شوید. ماچا موجب جلوگیری از آسیب رسیدن به سلولها می شود و حتی خطر ابتلا به بسیاری از بیماری های مزمن را کاهش می دهد.فواید چای ماچا

بیشتر بخوانید

2- محافظت از کبد و کلیه ها

کبد عضوی از بدن است که در سلامتی عمومی نقشی حیاتی دارد و عملکرد اساسی آن بیرون کردن سموم از بدن، متابولیزه کردن داروها  و پردازش مواد مغذی وارد شده به بدن است. برخی مطالعات نشان داده‌اند که ماچا میتواند به حفاظت از سلامتی کبد بسیار کمک کند.در مطالعه‌ای که به موش‌های مبتلا به دیابت به مدت ۱۶ هفته ماچا داده شد، دریافتند که این ماده به جلوگیری از آسیب به کلیه‌ها و کبد کمک کرده ‌است.در یک مطالعه دیگر ۸۰ نفر از مبتلایان به بیماری کبد چرب غیر الکلی،  شبه دارو یا ۵۰۰ میلی‌گرم از عصاره چای سبز، روزانه به مدت ۹۰ روز تجویز شد.بعد از 12 هفته، بیمارانی که ماچا استفاده کرده بودند سطح آنزیم درون کبدشان به میزان قابل توجهی کاهش یافت. مقادیر بالایی از این آنزیم ها یک عامل آسیب کبدی است.بعلاوه، تجزیه و تحلیل 15 مطالعه نشان داد که نوشیدن ماچابا کاهش خطر ابتلا به بیماری کبدی در ارتباط است. این از خواص مهم پودر چای سبز ماچاست.

 

بیشتر بخوانید

3- بهبود عملکرد مغز

برخی مطالعات نشان می دهند که چندین ترکیب موجود در ماچا می تواند عملکرد مغز را بهبود ببخشد.یک مطالعه صورت گرفته بر روی 23 نفر نشان داد که چگونه آن ها در یک سری از فعالیت های طراحی شده برای محاسبه عملکرد مغز عمل می کنند.به برخی از مشارکت کنندگان در مطالعه چای ماچا داده شد در حالی که به گروه کنترل شبه دارو داده شد.محققان دریافتند که ماچا موجب بهبود توجه، کاهش زمان واکنش، و افزایش حافظه در مقایسه با کسانی که شبه دارو مصرف کرده بودند شده است.یک مطالعه دیگر نشان داد که مصرف 2 گرم پودر چای ماچا بصورت روزانه و به مدت 2 ماه به افزایش قدرت علکرد مغز در افراد مسن کمک قابل توجهی کرده است.علاوه بر آن، ماچا حاوی مقادیر بیشتر و فشرده تری از کافئین نسبت به چای سبز است، یک گرم ماچا تقریبا 35 میلیگرم کافئین دارد.مطالعات بسیاری مصرف کافئین را با بهبود عملکرد مغز مرتبط دانسته اند از جمله آن ها می توان به زمان واکنش سریعتر، افزایش توجه، و افزایش حافظه اشاره کرد. ماچا همچنین حاوی ماده ای به نام ال-تیانین است، که موجب تغییر تاثیرات کافئین می شود. از جمله این تغییرات می توان به افزایش سطح هوشیاری و کمک به کاهش افزایش ناگهانی میزان انرژی، که در نتیجه مصرف کافئین آزاد می شود، اشاره کرد. آنطور که نشان داده شده است ال-تیانین موجب افزایش عملکرد امواج آلفا در مغز می شود که می تواند منجر به آرامش و کاهش استرس شود.یک فنجان ماچا

4. پیشگیری از سرطان

ماچا بسته کاملی از ترکیبات سلامتی بخش است، شامل ترکیباتی که به جلوگیری از سرطان، همانطور که  در مطالعات حیوانی و ازمایشگاهی نشان داده شده است، کمک می کند. در یک آزمایش، عصاره چای سبز منجر به کاهش سایز تومور و کم شدن سرعت رشد سلولهای سرطان سینه در موشها شد. ماچا همچنین سرشار از EGCG است، نوعی از کاتچین که ویژگیهای قوی ضد سرطانی آن به اثبات رسیده است. طی یک تحقیق آزمایشگاهی مشخص شد که EGCG موجود در ماچا به از میان رفتن سلولهای سرطان پروستات کمک می کنند.تعدادی مطالعه آزمایشگاهی نشان داده اند که EGCG در مقابل سرطان پوست، ریه و کبد موثر است.

5. بهبود سلامت قلب

بیماری های قلبی علت اصلی مرگ و میر در جهان هستند. تقریباً یک سوم مرگ و میر جهانی در افراد بالای 35 سال ناشی از بیماری های قلبی است.برخی تحقیقات نشان داده اند که نوشیدن چای سبز، از جمله ماچا،  از انسان در مقابل بیماری های قلبی محافظت می کند.همچنین مصرف ماچا طی مطالعات منجر به کاهش میزان کلسترول بد و تری گلیسیرید گریده است.بعلاوه مصرف مداوم ماچا موجب جلوگیری از اکسیده شدن کلسترول بد می شود. کلسترول بد یکی دیگر از عوامل ایجاد بیماری های قلبی است.مطالعات نشان داده اند که نوشیدن چای سبز که با کیفیت ترین آن ماچاست با کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی از جمله سکته قلبی در ارتباط است.در صورتی که مصرف ماچا همرا با یک رژیم غذایی مناسب و زندگی سالم صورت بگیرد، قلب سالم و به دور از بیماری محافظت می شود.

 

6. کمک به کاهش وزن

اگر نگاهی به جدول محتویات هر مکمل کاهش وزنی بیاندازید به احتمال خیلی زیاد عصاره چای سبز در لیست آن وجود دارد. چای سبز به تواناییش برای افزایش سرعت کاهش وزن مشهور است.در حقیقت، مطالعات نشان داده اند که این ماده موجب افزایش متابولیسم بدن شده که افزایش مصرف انرژی در بدن را خواهد داشت و منجر به شدت گرفتن سوختن چربی ها می شود.مطالعه ای نشان داد که استفاده از عصاره چای سبز در طول یک تمرین متوسط ورزشی میزان چربیسوزی را حدود 17 درصد افزایش می دهد.مطالعه دیگری که بر روی 14 نفر انجام گرفت. این مطالعه نشان داد که مصرف مکمل عصاره چای سبز در مقایسه با شبه دارو، مصرف انرژی در بدن افراد را به مدت 24 ساعت افزایش می دهد.یک بازنگری 11 مطالعه نشان داد که مصرف چای سبز وزن بدن را کاهش می دهد و به ثبات کاهش وزن کمک می کند.اگرچه بسیاری از این مطالعات بر روی خواص عصاره چای سبز متمرکز شده اند، پودر چای سبز ماچا نیز از همان گیاه حاصل میشود و همان خواص و بلکه اثراتی بیشتر را داراست.فواید چای ماچا 

7. راحتی مصرف همراه با خواص پودر چای سبز ماچا

پودر چای سبز ماچا مزه خوبی دارد و به دلیل راحتی در مصرف  آن بهره بردن از مزایای بیشمار آن آسان است. ماچا را به شیوه سنتی از ترکیب 1 یا 2 قاشق چایخوری پودر ماچا با حدود 60 میلی لیتر آب داغ و همزدن آن توسط همزن می توانید درست کنید.همچنین می توانید نسبت پودر چای ماچا به آب را بنا بر ذائقه خودتان تنظیم کنید. برای درست کردن چایی رقیقتر، میزان پودر را به نصف قاشق چایخوری کاهش دهید و آن را با 120 میلیلیتر آب داغ مخلوط کنید.اگر چای غلیطتری میخواهید، 2 قاشق چایخوری  پودر را با فقط 30 میلی لیتر آب مخلوط کنید.با این پودر می توان ماچا لاته، هات شکلات ماچا یا دسرهای مختلف و غیره درست کرد.  همچنین می توان خوراکی های مورد علاقه خود را از لحاظ میزان مواد مغذی موجود در آن بهبود ببخشید.مثل همیشه تعادل در میزان مصرف مهم است. اگر چه خواص پودر چای سبز ماچا به سلامتی پیوند خورده است، مصرف بیشتر لزوماً به معنای نتیجه بهتر نیست.نوشیدن ماچای غیر استاندارد و بی کیفیت ممکن است شما را در خطر آلودگی توسط سموم و مواد شیمیایی از قبیل سرب و حتی آرسنیک موجود در خاکِ جایی که گیاه چای پرورش داده شده است، قرار دهد. حداکثر میزان مصرف ماچا روشن نیست و از فردی به فرد دیگر متفاوت است. اما جهت اطمینان ماچا را به میزان متعادل استفاده کنید. بهتر است که برای بهره مندی از خواص پودر چای سبز ماچا روزانه یک تا دو فنجان ماچا استاندارد و با کیفیت استفاده کنید. بنابراین علاوه بر بهره مندی از خواص بیشمار پودر چای سبز ماچا، خطر عوارض جانبی ناشی از استفاده از ماچا نامرغوب و استفاده بیش از حد نیاز را کاهش دهید.

 

نتیجه

ماچا از همان گیاه چای سبز بدست می آید. اما ازآنجا که از تمام برگ گیاه در تهیه آن استفاده می شود، حاوی مقادیر بسیار بیشتری از آنتی اکسیدان ها و ترکیبات سودمند گیاه است.مطالعات بسیاری خواص بیشمار مصرف پودر چای سبز ماچا و ترکیبات آن با سلامت انسان را نشان داده اند. فوایدی بیشمار از کاهش وزن گرفته تا پایین آمدن خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی.مهمتر از این موارد، آماده کردن این چای بسیار راحت است. پس بدون زحمت زیادی میتوانید آن را در برنامه غذایی خود بگنجانید و روز و سلامتیتان را رنگی سبزتر ببخشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Independently verified
102 reviews